Soczewki kontaktowe noszę już ponad trzy lata. Pamiętam to przyzwyczajanie się po kilku latach noszenia okularów. To był wielki przeskok i gdybym wiedziała na ich temat to co wiem teraz – zapytałabym samej siebie dlaczego zdecydowałam się na nie dopiero po tak długim czasie! Do soczewek można się łatwo przyzwyczaić, a w dzisiejszym poście postaram się zawrzeć wszystko co każdy o nich powinien wiedzieć, gdy rozważa się ich noszenie.

Mój sposób na zakładanie soczewek

Soczewki zakładam rano, zdejmuję pod wieczór – i w tym miejscu polecam wam właśnie takie. Zakładanie ich tylko z początku nie jest łatwe, a gdy nasze oczy odpoczywają w nocy zmniejszamy ryzyko owrzodzenia rogówki. Ja uczyłam się zdejmować jak i zakładać soczewki w gabinecie okulistycznym – moim zdaniem to świetna opcja, chociaż ta nauka nie wiele mi tam dała. Okulistka szczegółowo opisywała co mam robić i mi pomagała – ale do tej pory nie mam pojęcia jak w gabinecie tą soczewkę zdjęłam i założyłam, skoro jej tam nie widziałam.

Prawdziwa nauka zakładania i zdejmowania przyszła jednak dopiero w domu – przez ponad pół godziny dotykałam i przesuwałam soczewkę w oku nie mogąc jej uszczypnąć. Cały szkopuł polegał na tym by znaleźć swój sposób. W moim wypadku – zamiast dołączyć kciuk do palca wskazującego i uszczypnąć soczewkę – puściłam ją, dołączyłam kciuk i palcem wskazującym ją uszczypnęłam. Teoretycznie wielkiej różnicy nie ma, ale fakt jest faktem, że do tej pory nie umiem tego zrobić inaczej. U mnie lewa ręka jest do lewego oka, prawa do prawego, ale znam osoby, które wszystko robią prawą. I co, jest źle? Skądże, ważne, żeby próbować i odnaleźć sposób w jaki mu najwygodniej. Wtedy wszystko pójdzie z górki.

soczewki kontaktowe jest kreatywnie

Soczewki kontaktowe – niekwestionowane zalety

Jakie są plusy soczewek kontaktowych? Jest ich mnóstwo, ale podstawowe to te, które odnoszą się do wad okularów – nic nie paruje, kiedy wchodzimy z zimna do ogrzanych pomieszczeń; nie widzimy kropelek wody podczas deszczu na naszych szkiełkach… Nie wiem jak u was, ale moje okulary mimo ciągłego czyszczenia co chwilę były brudne od kurzu i drobnych pyłków – przez to widziałam świat lekko brudny, zszarzały – w soczewkach kontaktowych wszystko jest mega wyraźne! Komfort noszenia ich również jest ogromny – można zapomnieć, że się je ma na oczach. Sporną kwestią jest czy soczewka może wypaść. Teoretycznie nie. A żeby tego nie poczuć, to się podobno jeszcze nikomu nie zdarzyło – no cóż, akurat zdarzyło się to mi – i to na dodatek dwa razy! Po raz pierwszy zauważyłam taką sytuację gdy chciałam zdjąć soczewkę, a jej nie było. Nie zauważyłam, że wypadła, różnicy w widzeniu też nie dostrzegłam, bo akurat w tym oku mam małą wadę. Drugi raz był na basenie, i tu też nie zauważyłam znowu momentu w którym mi wypadła,jednak wyczułam  pogorszenie widzenia. Tak więc wszystko jest możliwe.

Porównanie cenowe z okularami

Cena soczewek zależy oczywiście od rodzaju i miejsca w którym je kupujemy. Cena opakowania moich soczewek waha się od 60 do 110 zł. Jak widzicie różnica jest kolosalna – ja zazwyczaj kupuję je na tej stronie. Jest to najtańsza oferta, zawsze mam tam duże rabaty i nawet z dostawą kuriera wychodzi o wiele taniej niż gdzie indziej. Do tego dochodzi również płyn – którego cena zależy i od wielkości i również od tego gdzie go kupimy – od 15 do 50 zł. Do każdego płynu dołączone jest pudełeczko na soczewki kontaktowe, które powinniśmy wymieniać razem z płynem. Okulistka radziła wymieniać soczewki co trzy tygodnie – zazwyczaj tak robię, chociaż jak przedłużę o dzień czy dwa, to się nic stanie. Gdy nigdzie nie idę jest weekend, a wypada wymiana soczewek na nowe – robię sobie przerwę, chodząc w okularach. Tym sposobem dwa opakowania soczewek, zawierające sześć sztuk (mam różne wady) starcza mi bez problemu na ponad pięć miesięcy.

Oprawki okularów wymieniałam co dwa lata, wraz ze szkłami, chusteczkami i płynami do okularów cenowo soczewki wypadają u mnie podobnie.

Jeżeli macie jakieś pytania, chętnie na nie odpowiem w komentarzach.  A może również nosicie soczewki i chcecie się podzielić swoimi doświadczeniami? 🙂

Zapisz

Zapisz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here